O laboratoři

Obecným cílem Laboratoře servisních systémů (SeSLab) je studovat možnosti poskytování služeb a jejich IT podporu (poskytovanou rovněž jako služba), a to tak, aby přinášela co největší hodnotu všem jejím uživatelům. Na této obecné myšlence je pak založen konkrétní výzkum v jednotlivých sekcích laboratoře.

U všech zmíněných okruhů se vždy snažíme uplatňovat komplexní přístup, založený mimo jiné na modelu 4 diamantů, specifického modelu, který umožňuje pochopení propojení jednotlivých kontextů města a jejich vzájemných vazeb. To nám mimo jiné umožňuje zahrnout do našich modelových příkladů i netechnické aspekty (lidské faktory, sociální dimenzi apod.). Tento přístup pak vede k definici nových řešení, které jsou pak jak městy, tak jejich obyvateli a dalšími stakeholdery přijímány lépe – už jen z toho důvodu, že jim přináší lepší přidanou hodnotu, kterou všichni zúčastnění jasně chápou.

 

Sekce laboratoře

T-shape

Bez popisku

Laboratoř se věnuje rozvoji T-shaped dovedností — hluboké technické IT znalosti v kombinaci se širokým přehledem v dalších oblastech. Tento soubor dovedností je stále více oceňován jak ve výzkumu, tak v průmyslu.

V současnosti tým spolupracuje s několika IT společnostmi na studii, která zkoumá, jak interdisciplinární znalosti ovlivňují dnešní pracovní sílu a zda zaměstnanci odpovídají profilu T-shaped dovedností. Zjišťujeme, zda zaměstnanci rozvíjejí dovednosti nad rámec svých hlavních IT znalostí a jak dobře znají koncept T-shaped.

Tento výzkum nám pomáhá připravit studenty na získání T-shaped dovedností, které jim umožní uspět ve všestranných, interdisciplinárních rolích. Cíl? Vychovat generaci flexibilních, všestranných profesionálů připravených na výzvy budoucnosti.

Vedoucí sekce: Ing. Leonard Walletzký, Ph.D.

Living Lab

Bez popisku

Tým univerzitního Living Labu spolupracuje s nově vzniklým Living Labem na výstavišti v Brně, který se zaměřuje na podporu inovací v České republice.

Living Laby jsou otevřené inovační ekosystémy, které fungují v reálných podmínkách a využívají iterativní zpětnou vazbu v průběhu celého inovačního cyklu, aby vytvářely udržitelný dopad. Zaměřují se na spoluvytváření, rychlou tvorbu prototypů, testování a škálování inovací, čímž přinášejí sdílenou hodnotu širokému spektru zúčastněných stran.

Living Lab na brněnském výstavišti se soustředí na čtyři klíčové oblasti: chytré město (Smart City), Průmysl 4.0, budoucí mobilitu a biovědy a vzdělávání.

Jako akademická složka quadruple helixu — vedle průmyslu, vlády a společnosti — hraje tým univerzitního Living Labu klíčovou roli při podpoře inovací v těchto oblastech. Díky naší aktivní účasti pomáháme vytvářet dynamické prostředí, které podporuje technologický pokrok a přináší prospěch společnosti. Kromě toho se Living Lab na brněnském výstavišti snaží stát součástí Evropské sítě Living Labů (ENoLL), aby přispěl ke sdílení znalostí a osvědčených postupů na evropské úrovni.

Vedoucí sekce: Mgr. Zuzana Schwarzová​

Service Design

Bez popisku

Service Design tým se zaměřuje na projekty řešící aktuální problémy měst a obcí související s implementací metodiky Smart City, a to zejména z pohledu využití IT služeb. Provádíme výzkum přidané hodnoty "chytrých služeb", zkoumáme roli IT v této přidané hodnotě a hledáme nejlepší způsoby, jak tyto služby rozvíjet, udržovat a řídit.

Zabýváme se také využitím IT v koncepci odolnosti měst a komunit. Zkoumáme, jak správně navrhnout IT služby tak, aby přispívaly k rozvoji měst podle nejnovějších požadavků, jako jsou uhlíková neutralita, odolnost a zelená města.

Vedoucí sekce: Mgr. Zuzana Schwarzová

Implementation

Bez popisku

Náš tým se zaměřuje na praktickou implementaci témat, kterými se zabývají ostatní týmy naší laboratoře, především týmy Service Design a Living Lab. Aktivně se věnujeme oblasti otevřených dat (open data), a to jak v lokálních, tak i národních katalozích. Rovněž se pouštíme do výzkumu v oblasti umělé inteligence a jejího začlenění do služeb. Mezi naše dosavadní projekty patří například vizualizace městských dat a analýza otevřených dat v energetice.

Vedoucí sekce: Ing. Patrik Procházka​

  • Historie laboratoře

    Laboratoř servisních systémů vznika společně s novým oborem Service Science, Management and Engineering (SSME), dnes nazývaným Řízení softwarových systémů a služeb (RSSS). Tento obor přinesl na Fakultu informatiky Ing. Jaroslav Zelený, CSc. (nyní také člen laboratoře), v té době zaměstnanec společnosti IBM Czech Republic, zodpovídající za spolupráci s akademickým sektorem. Jejím historicky prvním vedoucím byl RNDr. Zdenko Staníček, Ph.D. Zdenko Staníček byl zároveň i klíčovou osobou oboru SSME, díky němu obor raketově vyrostl z 18 studentů v roce 2008 k počtu přes 200 v roce 2010.

    Nárůst počtu studentů vedl k organizačním problémům a k diskuzi o náplni oboru. Došlo k výrazným změnám v rozsahu a struktuře studijních předmětů  a v organizaci externí praxe. Změny připravili a realizovali současní členové laboratoře Ing. Leonard Walletzký, Ph.D. a Ing. Jaroslav Zelený CSc. Dnešní podoba specializace Řízení vývoje služeb oboru Řízení softwarových systémů a služeb je postavena na těchto změnách.

    Laboratoř vždy synergicky podporovala výzkum multidisciplinárním přístupem ke službám. Na její půdě vytvořil Zdenko Staníček také teorii 4 diamantů, která se na oboru vyučuje dodnes.

  • Vize laboratoře

    Od roku 2018, kdy se do centra výzkumu laboratoře dostalo téma Smart City, laboratoř roste. Cílem je vybudovat do 4 let z SeSLab uznávané pracoviště, spolupracující s obcemi i firmami, zabývajícími se problematikou služeb (ať už na poli Smart City nebo Otevřených dat, v minulosti také ERP systémů), a zajistit trvalý přenos výsledků výzkumu do praxe, včetně vhodného grantového financování.

  • Hodnoty a pravidla

    V rámci laboratoře pěstujeme vzájemnou spolupráci všech členů – vždy hledáme synergie, jak si vzájemně pomoci posunout věci vpřed. Proto se uskutečňují setkání každé dva týdny všech spolupracovníků i skupin v rámci laboratoře, kde tyto možnosti diskutujeme. Řídíme se heslem, že úspěch jednotlivce je úspěchem laboratoře a naopak. Spolupracujeme i s akademiky napříč Masarykovou Univerzitou, konkrétně s Ekonomicko-správní fakultouFakultou sociálních studií.

  • Strategie

    Nové členy laboratoř získává mezi studenty. Všichni studenti nejen oboru SSME (nebo nově Řízení softwarových systémů a služeb) mají u nás dveře otevřené, pokud se chtějí věnovat některým kapitolám výzkumu. Všichni studenti, kteří píší závěrečnou práci pod vedením některého seniorního člena laboratoře, se zároveň stávají jejími členy. Za práci v laboratoři je možné získat i kredity: studenti si zapisují předmět PV202 Laboratoř servisních systémů. Tento předmět lze zapsat i opakovaně.

    Všechny studentské členy laboratoře, pokud o to mají zájem, zapojujeme i do akademické činnosti laboratoře, spolupráci na odborných konferenčních a časopiseckých článcích.

RNDr. Zdenko Staníček, Ph.D.

Videoprezentace laboratoře

Při příležitosti Dne otevřených dveří na FI v roce 2021 laboratoř vytvořila svou vlastní videoprezentaci.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info